Ohlédnutí za besedou o Evropské unii

27. září proběhla ve Family Pointu beseda s názvem Vše, co jste chtěli vědět o Evropské unii, ale báli jste se zeptat s lektory Mgr. Janem Kabrdou, Ph.D. a Mgr. Lenkou Marečkovou z Eurocentra Europe Direct Jihlava. Návštěvníci se v úvodu přednášky dozvěděli základní informace o vzniku Evropské unie, jejím fungování, a především, co České republice přináší členství. Věnovali jsme se také aktuálnímu tématu českého předsednictví v radě Evropské unie.

Co se nám tedy na Evropské unii líbí a co ne? I tomu se věnovala diskuze návštěvníků a jejich dotazy otevíraly řadu dalších témat. Jan Kabrda se věnoval také rozšířeným mýtům, které se často vyskytují v médiích. Typickým příkladem je “zákaz” potravin, přičemž nejde o zakázání potravin jako takových, ale pouze názvů. Důvodem je zavádějící pojmenování výrobku, tedy nekvalitní či nedostačující složení (například pomazánkové máslo či tuzemský rum). Výrobce tedy pouze produkt přejmenuje a spotřebitel má díky názvu jasný přehled o složení.

Dalším obsáhlým tématem byly dotační fondy Evropské unie pro obce a podnikatele. Co přináší, jak fungují a jaké jsou jejich hlavní cíle. Pro příklad nám Mgr. Lenka Marečková pohovořila o místech v našem regionu, jejichž obnova probíhala díky dotačním fondům.

Děkujeme Eurocentru Europe Direct Jihlava za velmi zajímavou a obohacující přednášku s prostorem pro dotazy návštěvníků, na něž ochotně odpovídali Mgr. Jan Kabrda, Ph.D. a Mgr. Lenka Marečková.