Akce Family Pointu
Víte o zajímavé akci?

Pořádáte akci nebo o nějaké zajímavé víte a chcete se o ni podělit s ostatními?
Zašlete nám e-mailem Vaši pozvánku a my ji rádi zveřejníme.

familypoint.zdar@kolping.cz

Odběr novinek

V pátek 8. 11. 2019 od 10.00 do 12.00 hod. se v Jihlavě (KrÚ Kraje Vysočina) koná setkání neformálních pečujících Kraje Vysočina na téma Pečovat a žít doma je normální. Je určeno všem, kteří dlouhodobě pečují o seniory, zdravotně postižené nebo jinak znevýhodněné rodinné příslušníky či v tuto chvíli zvažují domácí péči o své blízké. Dozvíte se množství informací a nových poznatků odborníků a budete mít prostor s nimi individuálně konzultovat svoji situaci, stejně tak předávat si zkušenosti s neformálními pečujícími. V závěru každý z účastníků zdarma obdrží příručku s názvem Jak na péči a připraveno je i malé pohoštění. Vstup zdarma. Pozvánku s podrobnými informacemi naleznete ZDE.

Kurzy a semináře Respektovat a být respektován (R+R), kterými provázejí manželé Pavel a Tatjana Kopřivovi, psychologové s praxí v klinické psychologii, psychoterapii i poradenství, probíhají v ČR i na Slovensku už 20 let. Kurzy jsou určeny všem, kteří se snaží o respektující přístup při výchově dětí i ve vztazích s dalšími dospělými lidmi. Nabízí praktické postupy a dovednosti i pohled na širší souvislosti mocenského a respektujícího pojetí mezilidských vztahů a výchovy. Přístup R+R neznamená snižování nároků, ani že si druzí lidé budou dělat, co chtějí, ale že uplatňování nároků jde ruku v ruce s ohledem na lidskou důstojnost každého člověka. Respektující přístup se projevuje férovou komunikací bez manipulace, poskytováním informací, přibíráním druhých ke spolurozhodování o věcech, které se jich týkají, oceňováním, vyjadřováním nesouhlasu nebo nelibosti bez urážek a ponižování, ochotou a schopností otevírat i citlivé problémy a řešit je bez výčitek a vyhrožování, budováním autority ve smyslu "vážit si někoho", nikoliv bát se ho.

Cílem kurzů R+R je zprostředkovat tento pohled na výchovu a vztahy, ukázat, čím vším můžeme při každodenní komunikaci nechtěně ubližovat a působit problémy sobě i druhým, nabídnout účinné alternativy a ovlivnit postoje účastníků v tom smyslu, že projevovat ve vzájemných vztazích úctu a respekt se vyplácí.
Více informací o kurzu a možnosti přihlášení naleznete ZDE.

V týdnu od 30. 9. do 4. 10. 2019 proběhly ve žďárském Senior Pointu Dny pro seniory. Pro naše návštěvníky jsme připravili řadu tvořivých dílen, vyzkoušet si mohli vyrábění z plsti, textilu i z přírodních materiálů. Oblibě u našich návštěvníků se těšily také naučné besedy, ať už Pohybový workshop vsedě nebo Bezpečná komunikace na internetu a sociálních sítích. Prohlídka Zámku Žďár nad Sázavou byla dalším příjemně stráveným dopolednem, kdy se naši senioři dozvěděli řadu informací nejen o Zámku a jeho okolí, ale prohlédnout si mohli i Muzeum nové generace. Závěrem týdne se senioři z různých měst Kraje Vysočina utkali na Seniorské miniolympiádě v Havlíčkově Brodě.
Malé fotografické ohlédnutí naleznete ZDE.

Od 22. října 2019 do 13. dubna 2020 (úterý — neděle: 9.00 — 17.00 hod.) vás na Zámku Žďár nad Sázavou čeká zážitková výstava Včela. Stačí jen krůček a rázem se ocitnete ve včelím úlu, kde jediné, co potřebujete, jsou vaše smysly. Račte vstoupit, otevřít oči, nastražit uši a přivonět.
Více informací naleznete ZDE.

Od roku 1990 připadá 1. říjen na oslavu Mezinárodního dne seniorů. Téma letošního roku — Všichni na jedné lodi: Společnost pro všechny. Jak důležité je podporovat sociální začlenění a mezigenerační solidaritu i ostatní informace naleznete ZDE.

Každoročně se napříč kraji koná Týden pěstounství, akce na podporu náhradní rodinné péče. Tentokrát proběhne v Kraji Vysočina ve dnech 14. — 18. října. Akce začne v pondělí a úterý, 14. a 15. 10. Dny otevřených dveří, jejichž součástí budou besedy s náhradními rodiči, promítání dokumentů o pěstounství a doprovodný program pro děti. Ve středu 16. 10. se v kongresovém sále Krajského úřadu Kraje Vysočina  uskuteční konference s názvem "Život bez rodičů není jejich volba". Součástí konference bude i oficiální otevření putovní výstavy fotografií pěstounských rodin, jejichž fotografie mají bořit mýty o pěstounské péči. Na konferenci jsou zváni zájemci o problematiku z řad veřejnosti, stávající náhradní rodiče i odborníci. Ve čtvrtek 17. 10. proběhne od 15.00 hod. v jihlavském CITYPARKU propagační akce "Táhneme za jeden provaz". Týden pěstounství bude zakončen v pátek 18.10. tradičním poděkováním a oceněním pěstounů z Vysočiny. Více informací o této akci naleznete ZDE.

22. 10. 2019 v 9.30 hod. vás Family Point zve na přednášku, kde lektorka Mgr. Veronika Vošická Buráňová upozorní na vše, co potřebujete vědět při výběru dětské autosedačky.
Více informací naleznete ZDE.
Vstupné je zdarma. Těšíme se na vás.

30. 8. 2019 proběhla pravidelná akce Rozhodni se sám, kterou již po dvanácté pořádá Kolpingovo dílo České republiky z.s.
Letošní ročník se zaměřil na problematiku virtuálního světa našich dětí a prevenci v této oblasti.
Na Farská humna do Žďáru nad Sázavou během dne dorazila zhruba tisícovka návštěvníků a kromě informační besedy o nástrahách v on—line světě, které mohou číhat na děti, využili i množství her, soutěží a sportovních aktivit.
Návštěvníci se mohli setkat se známou herečkou a zpěvačkou Erikou Stárkovou, patronkou letošní akce.

Více informací o akci naleznete ZDE.

Budeme se těšit na viděnou opět za rok.

16. 9., 30. 9., 14. 10., 11. 11., 25. 11., 2. 12. 2019, Knihovna Matěje Josefa Sychry, Žďár nad Sázavou

Kognitivní trénink pro seniory a nevidomé pod vedením trenérky české společnosti Jany Vejsadové (Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging). Více informací ZDE.

Každé úterý a středa od 14.00 hod., čtvrtek od 10.45 hod., Senior Point, Studentská 4, 4. patro Polikliniky Žďár nad Sázavou

Přijďte si zacvičit do Senior Pointu pod vedením zkušené lektorky Bc. Aleny Vítkové. Nutné se přihlásit předem. Více informací ZDE.